Napi Evangélium
Kicsoda ez, hogy még a szél és a tenger is engedelmeskedik neki? Mt 8,23-27olvasás...
2025. június 17. (kedd) 11:10
A Szombathelyi Egyházmegye második püspöke, Herzan Ferenc emlékére nyílt kiállítás az egyházmegyei könyvtárban a főpásztor születésének 290. évfordulóján. Június 10-én nyitotta meg a tárlatot Székely János megyéspüspök.
A kiállításon Herzan Ferencről készült portrék, kinevezésének oklevelei, értékes könyvgyűjteményéből pedig bibliák, egyháztörténeti, valamint orvosi, de még jóslással foglalkozó kötetek is helyet kaptak.
Székely János megyéspüspök köszöntőjében felidézte Herzan Ferenc életútját. Kiemelte: Herzan jelentősségét mutatja, hogy részt vett VI. Piusz pápa bécsi látogatásán, amikor a pápa II. József császárral találkozott és egyeztetett az uralkodónak az Egyházat súlyosan érintő intézkedéseiről. Herzan Ferenc jelen volt az 1799-es velencei pápaválasztáson is, akkor már mint kinevezett, de még fel nem szentelt szombathelyi püspök. Az új pápa, VII. Piusz szentelte püspökké.
Székely János Herzan intézkedései közül kiemelte, hogy nagy gondot fordított arra, hogy a római szabályok szerint misézzenek a papok. Buzdította papjait az idegen nyelvek tanulására, valamint hogy lépjenek fel a francia forradalom eszméi ellen. Elrendelte, hogyha beteghez mennek, baldahin alatt vigyék az Oltáriszentséget, ahogy ezt Rómában tették.
Székely János felhívta a figyelmet arra, hogy az evangéliumnak, a kereszténységnek kultúrát, művészetet, tudományokat megtermékenyítő hatása van. Ennek eredménye a számtalan művészeti alkotás és könyv, amelyeket Herzan is gyűjtött. Körülbelül ötezer kötetes könyvtárat hagyott az egyházmegyére, illetve rokonaira számos értékes festményt. Hosszas betegség után, 1804. június 2-án Bécsben halt meg. Utolsó kívánsága szerint hazahozták Szombathelyre, és a székesegyház kriptájában temették el.
Rónainé Magyar Krisztina, a Szombathelyi Egyházmegyei Könyvtár gyűjteményvezetője a megnyitón elmondta, bár Herzan Ferenc csak rövid ideig, mindössze négy évig töltötte be a püspöki tisztséget Szombathelyen – hiszen idősebb korában, élete végén betegen nevezték ki megyéspüspöknek –, maradandó nyomot hagyott az egyházmegye életében. A könyvtár állományának a Szily János püspök által vásárolt kötetek mellett az ő gyűjteménye adja a legértékesebb részét.
A kiállításról szólva elmondta: kollégáival úgy gondolták, hogy Herzan Ferenc püspök emléke előtt úgy tisztelegnek, hogy könyvtárának anyagából válogatnak a nyelvi és tartalmi sokszínűséget szem előtt tartva, megmutatva.
A gyűjteményt hosszú ideig egy teljesen zárt és szinte hozzáférhetetlen egységnek tekintették, publikáció sem jelent meg az anyagáról. Egy korabeli, kézzel írott jegyzék volt az állományról, amit megtekinthetnek az érdeklődők a kiállításban, illetve egy nagy alakú, díszes képgyűjtemény, amely Herzan bíboros és kortársai képeit, rézmetszeteit tartalmazza. Ezek egyikéről-másikáról is van néhány másolat a kiállítás anyagában.
A gyűjteményben több mint húsz nyelven találhatók dokumentumok – mondta Rónainé Magyar Krisztina. Herzan püspök rövid hivatali ideje alatt egyik legfontosabb intézkedése az volt, hogy a papok, papnövendékek esetében szorgalmazta az idegen nyelvek tanulását, sokan az ő biztatására tanultak meg héberül vagy valamilyen keleti nyelven.
A könyvek tartalmukat tekintve is változatos képet mutatnak. Szinte minden tudományág képviselve van az állományban.
A látogatók a kiállításon láthatnak különböző nyelven íródott bibliát (pl. arab, héber, holland), orvostudománnyal, jóslással kapcsolatos műveket, prédikációs köteteket, egyháztörténettel, teológiával foglalkozó művet, misekönyveket, szótárt, nyelvkönyvet, útikönyvet, atlaszt, földrajzi, vulkánokkal foglalkozó könyvet, építészettel, mezőgazdasággal, nyomdászattal kapcsolatos kötetet, szakácskönyvet is. A felsorolás korántsem teljes...
A megnyitóról és a kiállításról IDE KATTINTVA olvashatnak bővebben.
A tárlat a tervek szerint 2026 első feléig lesz látható.